Smaki Krainy Sanu
Stowarzyszenie ,,Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania pod patronatem Wójta Gminy Wiązownica zorganizowało wydarzenie kulturalno – promocyjne, które odbyło się 3 maja br. na terenie Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Radawie.
Prezentacja dorobku społeczno – kulturalnego odbyła się w domkach wystawienniczych w Radawie, na które Gmina Wiązownica za pośrednictwem Stowarzyszenia ,,Kraina Sanu” – LGD pozyskała środki finansowe z PROW na lata 2007 – 2013 Oś 4 Leader w ramach działania ,,Odnowa i rozwój wsi”. Każda z siedmiu gmin należących do LGD ma możliwość promocji swojego dorobku w domkach wystawienniczych podczas imprez kulturalnych.
W wydarzeniu udział wzięły przedstawicielki poszczególnych gmin należących do naszego LGD:
– Koło Gospodyń Wiejskich z Krasnego (gmina Adamówka)
– Koło Gospodyń Wiejskich z Opalenisk (gmina Grodzisko Dolne)
– Koło Gospodyń Wiejskich z Pełkiń (gmina Jarosław)
– Koło Gospodyń Wiejskich z Brzyskiej Woli (gmina Kuryłówka)
– Koło Gospodyń Wiejskich z Leżachowa (gmina Sieniawa)
– Koło Gospodyń Wiejskich z Wólki Ogryzkowej (gmina Tryńcza)
– Koło Gospodyń Wiejskich z Zapałowa (gmina Wiązownica)
Panie z KGW zaprezentowały tradycyjne produkty lokalne takie jak: chleb domowy, smalec, kluski tarte, kapustę z grochem, bigos, kapuśniaczki, proziaki, paluchy z makiem
i kminkiem, krokiety z sosem czosnkowym, pieróg krupniany, miód z mlecza, pierogi
z kapustą, ruskie, z kaszą gryczaną, gomułki oraz wiele innych. Na słodko można było skosztować różnego rodzaju ciast i ciasteczek, tj.: serniki, szarlotki, rurki z kremem, babeczki, pączki, makowe bułeczki, rogaliki, itp.
Ponadto przedstawicielki z KGW z Leżachowa zaprezentowały produkty lokalne wpisane na Ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych, tj. chleb leżachowski, kapuśniaczki leżachowskie i leżachowskie rurki z masą. Uwagę osób odwiedzających stoisko Pań z KGW
z Zapałowa przyciągały przepiękne pieczone ozdoby wielkanocne: mazurki, kurczaki
i drożdżowe zające.
Przy stoiskach KGW zaprezentowały się również zespoły artystyczne. Stoiska
ze stołami uginającymi się od potraw lokalnych jak i słodkości odwiedzali nie tylko mieszkańcy z terenu LGD ale również turyści z całego Podkarpacia. Każda grupa reprezentująca gminę otrzymała pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Wszystkim Paniom serdecznie dziękujemy za wysiłek i ogrom pracy włożonej
w przygotowanie stoisk oraz za promocję lokalnych potraw.