Główne założenie Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027
Stowarzyszenie „Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania podpisując umowę w dniu 09.01.2024 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie po raz kolejny będzie realizować perspektywę finansową i realizować założenia zawarte w Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 (LSR można pobrać z www.krainasanu.pl). Realizacja kolejnej perspektywy finansowej potwierdza, że działania realizowane na naszym obszarze są potrzebne, sprawdzają się oraz jest popyt na Unijne Fundusze, a mieszkańcy, Samorządy, Organizacje pozarządowe, OSP, KGW, LKS-y etc. chętnie po te fundusze sięgają realizując potrzeby ulepszania jakości życia na obszarze.
W tej perspektywie po raz pierwszy będziemy wdrażać wielofunduszową LSR, co oznacza iż działania jakie zostały zaplanowane współfinansowane będą z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) na lata 2023-2027 oraz Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS (EFS+) na lata 2021-2027. Wspomniane fundusze połączyła jedna LSR, co niewątpliwie sprzyja osiągnięciu efektu synergii, gdzie jednym z podstawowych przyjętych założeń Stowarzyszenia „Kraina Sanu” – LGD jest kompleksowość działań i zintegrowanie różnych narzędzi, metod i form komunikacji. Wskazane cele w LSR oraz zaplanowane w ramach ich realizacji przedsięwzięcia są spójne, powiązane ze sobą, wzajemnie się uzupełniają, a także są odpowiedzią na wskazane podczas konsultacji i spotkań z mieszkańcami obszaru problemy i oczekiwania.
Zakontraktowane środki na realizację założeń przedstawionych w LSR na lata 2023-2027:
- PS WPR – 1 500 000,00 euro
- EFS+ – 913 060,00 euro
Środki ogółem to 2 413 060,00 €
Zaplanowane przedsięwzięcia wskazane i uszeregowane w dwóch celach będą realizowane na obszarach wszystkich gmin członkowskich. Obszar Stowarzyszenia „Kraina Sanu” – LGD to Gmina Adamówka, Gmina Jarosław , Gmina Kuryłówka, Gmina miejsko – wiejska Sieniawa Gmina Tryńcza oraz Gmina Wiązownica o łącznej powierzchni 831 km2 położony w obrębie trzech powiatów tj. powiat jarosławski, powiat leżajski i powiat przeworski. Gminy wchodzące w skład LGD graniczą ze sobą i stanowią zwarty obszar jednocześnie gminy te nie są członkami innych LGD.
LGD „Kraina Sanu” określiła dwa cele główne wraz z przypisanymi do nich przedsięwzięciami nawiązujące do specyfiki obszaru do których realizacja LSR będzie dążyć i które to cele wynikają z diagnozy, a mianowicie:
Cel 1. Poprawa jakości życia na obszarze LSR i zwiększenie włączenia społecznego oraz aktywizacja.
· Przedsięwzięcie 1.1. – Rozwój ogólnodostępnej infrastruktury, w tym turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej · Przedsięwzięcie 1.2 – Rozwój zdolności uczniów poza edukacją formalną · Przedsięwzięcie 1.3 – Wsparcie jakości edukacji · Przedsięwzięcie 1.4 – Usługi społeczne świadczone w społeczności lokalnej · Przedsięwzięcie 1.5 – Wzmocnienie kapitału obywatelskiego oraz tożsamości lokalnej poprzez rozwój i promocje turystyki oraz dziedzictwa kulturowego obszaru LGD |
|
Cel 2. Rozwój pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych
i okołoturystycznych oraz oferty gospodarki doświadczeń
· Przedsięwzięcie 2.1. – Wsparcie komercyjnej oferty usług turystycznych |
Realizując zawarte założenia skupiamy się na wsparciu grup docelowych szczególnie istotnego punktu wdrażania LSR, a są to np. osoby młode do 25 r.ż., dzieci i młodzież, kobiety, osoby 50+, seniorzy czy osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Będą realizowane działania ulepszające infrastrukturę obszaru realizowane przez JST czy też działania grantowe. W obecnej perspektywie granty realizować będzie zarówno w PS WPR oraz w EFS+ z tym, że granty realizowane w EFS+ będą dedykowane uczniom szkół z obszaru LGD, dzieciom i młodzieży z obszaru LGD oraz seniorom i dla osób dorosłych z obszaru LGD. Takie granty będą realizowane przez JSFP czy organizacje pozarządowe. Zaplanowano także działania dla osób fizycznych chcących założyć własną działalność gospodarczą start DG, dla tych którzy chcą już taką działalność istniejącą rozwinąć – rozwój DG oraz utworzenie i rozwój Zagród Edukacyjnych.
Wielofunduszowa LSR cechuje się różnymi zakresami i formami wsparcia oraz różnymi do osiągnięcia czy to przez Beneficjentów, Grantobiorców czy LGD wskaźnikami.
Realizując działania z EFRROW będziemy wspierać zakresy:
- Utworzenie/dostosowanie/doposażenie obiektów infrastruktury publicznej w tym turystycznej/ rekreacyjnej sportowej/ kulturalnej lub innej publicznej
- Utworzenie nowej działalności gospodarczej
- Rozwijanie istniejącego przedsiębiorstwa
- Utworzenie Zagród Edukacyjnych
- Rozwijanie Zagród Edukacyjnych
- Działania promujące obszar LGD w tym produkty i usługi lokalne
Realizując działania z EFS+ będziemy wspierać zakresy:
- Rozwój zdolności uczniów poza edukacją formalną – działania skierowane na podniesienie umiejętności społecznych, kompetencji i kwalifikacji uczniów poza edukacją formalną,
- Wsparcie jakości edukacji – program rozwojowy ukierunkowany na podniesienie jakości edukacji,
- Usługi społeczne świadczone w społeczności lokalnej – działania skierowane do osób potrzebujących pomocy w codziennym funkcjonowaniu oraz osób z niepełnosprawnościami,
Biuro Stowarzyszenia „Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania udziela bezpłatne doradztwo w godzinach pracy biura 7:00 – 15:00 w siedzibie biura LGD w Tryńcza 375, 37-204 Tryńcza oraz telefonicznie pod nr tel. 16 642 23 20.
Zapraszamy także do śledzenia naszej strony na www.krainasanu.pl lub w mediach społecznościowych
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie