Informacja na temat możliwości samozatrudnienia, bądź objęcia działaniem kwalifikacyjnym w ramach realizowanych projektów
Zgodnie z harmonogramem naborów wniosków o udzielenie wsparcia na wdrażanie operacji w ramach LSR Stowarzyszenie „Kraina Sanu” – LGD zrealizowało nabory dla osób chcących podjąć czy też rozwinąć działalność gospodarczą. Wsparcie na przedsięwzięcia dedykowane tworzeniu i utrzymaniu miejsc pracy w ramach poddziałania realizacja LSR wynosi 50 % środków z budżetu.
Przedsięwzięcia realizowane w ramach Strategii obejmują między innymi umożliwianie zakładania działalności gospodarczej, w tym rozwój działalności pozarolniczej, promowanie lokalnych produktów, w tym nie tylko produktów rolnych ale też wyrobów lokalnych twórców i propagatorów kultury i tradycji.
Osoby bezrobotne chcące założyć działalność gospodarczą nie mają wystarczających środków finansowych do realizacji swoich planów, dlatego też zasadnym było ustanowienie premii
w wysokości 100 tyś zł. Osoba bezrobotna może podjąć działalność gospodarczą w formie samozatrudnienia. Osoby pracujące które chcą założyć działalność gospodarczą muszą spełnić warunek utworzenia miejsca pracy (1 etat).
Premia będzie wypłacana w dwóch transzach, z tym że:
Pierwsza transza pomocy obejmuje 80% pomocy kwoty przyznanej pomocy;
Druga transza pomocy obejmuje 20% kwoty przyznanej pomocy i zostanie wypłacona, jeżeli operacja zostanie zrealizowana zgodnie z opracowanym biznesplanem.
Preferuje się operacje, których wnioskodawca lub osoba planowana do zatrudnienia w wyniku realizacji tej operacji należy do grup defaworyzowanych ze względu na dostęp do rynku pracy. Grupami defaworyzowanymi są: osoby bezrobotne i absolwenci szkół wyższych
i uczelni. Wynika to ze zdiagnozowanych uwarunkowań społeczno-gospodarczych występujących na obszarze działania LGD.
Pozostali beneficjenci mieli możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe na rozwój działalności w wysokości 150 tys. zł, które będą podlegały refundacji do wysokości 70% przyznanego wsparcia. Założona wysokość refundacji umożliwi większy rozwój istniejącej już działalności gospodarczej. Tylko takie rozwiązania pozwolą na optymalne skorzystanie ze wsparcia.
Urząd Marszałkowski zawarł już umowy z większością wnioskodawców, natomiast część wnioskodawców oczekuje na weryfikację wniosku i podpisanie umowy.